fbpx
אייקון אתר חן בוארון עו״ד

מה זה עורך דין מקרקעין, ומה תפקידו בפועל?

אילו נושאים מטופלים במסגרת דיני מקרקעין? מהם תחומי אחריותו של עורך דין מקרקעין? סוגי השירותים שמספק עורך דין מקרקעין בעסקאות קניה ומכירה של נדל"ן – ועוד הרבה במאמר שלפניכם

קניית בית היא כנראה ההשקעה הגדולה ביותר שתשקיעו אי פעם. בנוסף לשכירת שירותיו של סוכן נדל"ן שיסייע במשא ומתן סביב העסקה, ייתכן שתזדקקו גם לשירותיו של עורך דין מקרקעין שילווה אתכם בתהליך המשפטי הנוגע לרכישת הנכס שלכם.

מה זה עורך דין מקרקעין?

עורך דין מקרקעין (נקרא גם עורך דין נדל"ן) הוא איש מקצוע אשר מתמחה בעניינים הקשורים לעסקאות מכר ורכישה של נכסי מקרקעין מסוגים שונים, וכן בטיפול בסכסוכי נדל"ן.

אילו נושאים מטופלים במסגרת דיני מקרקעין?

דיני מקרקעין הם תחום משפטי רחב הכולל התייחסות חוקית לעסקאות רכישה ומכירה של נכסי מקרקעין על כל היבטיו, כלומר הקרקע וכל המבנים הבנויים עליה. דיני מקרקעין נועדו לכסות גם סוגיות משפטיות הקשורות לכל מה שמחובר לקרקע או למבנים שעליה, כגון מכשירים ומתקנים.
במסגרת דיני המקרקעין מכוסים גם נושאים כמו הטיפול בשטרות מכר, הפקת נסח טאבו, ארנונה, מיסוי מקרקעין, תכנון נדל"ן, הפשרת קרקעות, ייעוד קרקע, הפרדת שימושים, ורישום זכויות בטאבו.

מהם תחומי אחריותו של עורך דין מקרקעין?

יש מדינות שמחייבות את נוכחותו של עורך דין מקרקעין במעמד החתימה על עסקאות נדל"ן, בארץ זה לא ככה. אולם ללא קשר לאילוץ החוקי בנושא, מעורבותו של עורך דין נדל"ן בעסקת קניה או מכירה של דירה או בית, היא חיונית עבור כל אחד מהצדדים בעסקה (הן המוכר והן הקונה). זאת מאחר ועורך דין מקרקעין הוא מי שמייצג את האינטרסים של הלקוח בחתימה על הסכם המכירה ואף בשלבים המקדימים לה. עורך דין מקרקעין אחראי לבדוק את כל הניירת והתיעוד הנוגע לנכס בעסקת הנדל"ן מבעוד מועד, ולייעץ ללקוחותיו בכל בעיה חוזית, או מחדל הנוגע לרישום של הנכס והזכויות בו.

>> אם כבר לייעץ, אז קראו מדריך חובה בנושא תהליך רכישת דירה ב3 שלבים

עורכת-דין-מקרקעין-מנוסה-לשירותכם

סוגי השירותים שמספק עורך דין מקרקעין בעסקאות קניה ומכירה של נדל"ן

במסגרת תפקידו של עורך דין מקרקעין בהקשר של עסקאות מקרקעין או נדל"ן, עורך הדין אחראי להכין או לסקור את כל המסמכים שעתידים להיחתם בסגירת עסקת המקרקעין.

לאחר מכן, עורך הדין מלווה גם את מעמד החתימה על עסקת הנדל"ן, על מנת לייצג כראוי את האינטרסים של הקונה או של המוכר בעסקה (כתלות במי ששכר את שירותיו של עורך הדין הספציפי).

עלות השירותים שמספק עורך דין מקרקעין

מרבית עורכי הדין בתחום הנדל"ן, גובים מלקוחותיהם שכר טרחה שעתי עבור השירותים שהם מספקים, אם כי חלקם גובים תעריף אחיד ומוגדר מראש פר שירות או ליווי מלא של כל הליך הרכישה או המכירה. כך או כך, חשוב לברר מראש מול עורך הדין שעתיד לייצג אתכם בעסקת המקרקעין, מהו שכר הטרחה שהוא גובה עבור מכלול השירותים הרלוונטיים לעסקת המקרקעין שלכם, ומתי התשלום מתבצע.

>> כמה עולה לשכור עורך דין לקניית דירה?

מדוע נוכחותו של עורך דין מקרקעין בעסקאות נדל"ן היא קריטית?

עורכי דין המתמחים בתחום המקרקעין מקפידים על כך שעסקאות מכר או רכישה בתחום הנדל"ן יתבצעו בהתאם לדרישות החוק, לרבות בנושא של ייעוד הקרקע, כאשר מדובר ברכישה או מכירה של שטח. בהקשר זה מן הראוי לציין כי חוקי הנדל"ן משתנים משנה לשנה. לכן עורכי דין מתחום המקרקעין חייבים להיות להיות מעודכנים בכל התמורות בתחום דיני המקרקעין ובעיר שבה העסקה מתרחשת, על מנת שהליך המכר / הרכישה יוכל להתבצע על פי הוראות החוק העדכניות.

ליווי-משפטי-בקניית-או-מכירת-דירה-יכול-לחסוך-הון

אחריותו של עורך דין מקרקעין כלפי לקוחותיו

לעורך דין מקרקעין ישנם הכלים המקצועיים שמאפשרים לו להכין ולבדוק את המסמכים הנוגעים להסכמי רכישה, משכנתא, בעלות על נכסים והעברת בעלות.

עורך דין מקרקעין המלווה עסקת מקרקעין מצופה תמיד להיות נוכח במעמד של החתימה על העסקה בין הצדדים (המוכר והקונה). במעמד זה מתבצע התשלום הראשוני עבור הנכס ורישום הזכויות של הקונה. עורך הדין צריך להיות נוכח במעמד זה על מנת להבטיח שההליך מתבצע בצורה חוקית ומחייבת שמשרתת את טובת מיוצגיו. במסגרת הליך רכישה של קרקע או נכס, עורך דין מקרקעין מכין את המסמכים הרלוונטיים לעסקה, בודק את רישום הזכויות בקרקע או בנכס, ומסייע בהסדרת העברת הכספים לרכישה. 

עורך דין מקרקעין הוא גם הגורם המקצועי שמוסמך לסייע בפתרון סכסוכי מקרקעין ומחלוקות נדל"ן שעלולות להתהוות על רקע בעיות חוזיות שונות. עורך דין מקרקעין יכול גם לספק ייצוג משפטי לרוכש או למוכר של הקרקע או הנכס, כאשר הסכסוך מגיע לפתחו של בית המשפט. 

>> בדיקות מקדמיות לרכישת דירה

מהי הסמכתו של עורך דין מקרקעין?

בדומה לכל עורך דין אחר, גם עורך דין מקרקעין הוא איש מקצוע אשר הוסמך לעיסוק בדיני מקרקעין, במסגרת תואר בתחום המשפטים. עורך דין מקרקעין במדינת ישראל נדרש להיות בעל רישיון תקף לעיסוק בעריכת דין. קבלתו של רישיון כזה מותנית במעבר בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין הישראלית. דיני מקרקעין הם כאמור תחום התמחות בפני עצמו בתחום המשפטים, ועורכי דין שבוחרים לעסוק בתחום זה נדרשים גם לעבור סטאז' במשרדים העוסקים בנושא.

מעוניינים בייצוג משפטי איכותי מעורך דין מקרקעין? משרד עורכי דין חן בוארון הוא הכתובת עבורכם. פנו אלינו בהקדם!

רוצים ללמוד עוד? הנה מאמרים נוספים שבטח יעניינו אתכם:

מחפשים עורך דין מקרקעין בראשון לציון או באזור המרכז?
צרו קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לרשותכם!

אהבתם את התוכן? שתפו עם חברים

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
Telegram
לליווי משפטי אישי מעו"ד מקרקעין מנוסה
שלחו לי הודעה בוואטסאפ ואחזור אליכם בהקדם!
הירשמו לניוזלטר שלנו
+ קבלו כל חודש את מגזין הנדל״ן עם החדשות החמות ביותר!

*הרשמה למגזין מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה של משרד עורך דין נדל"ן חן בוארון

תפריט

איתכם לאורך כל הדרך.

ליווי משפטי מקצועי בקניית / מכירת דירה יכול לחסוך הון.

לשאלות ופרטים נוספים, שלחו לי הודעה בוואטסאפ!

עו''ד מקרקעין חן בוארון טרסיוק
בואו נדבר על העסקה שלכם