fbpx
אייקון אתר חן בוארון עו״ד

הנחה במס רכישה לנכה – כמה מגיע לכם? ומהו התהליך?

הנחה במס רכישה לנכה

אם אתם מתכננים לרכוש דירה למגורים ומוכרים כנכים במוסד לביטוח לאומי, סביר מאוד להניח כי אתם זכאים לקבלת הנחה במס רכישה לנכה. במאמר הבא עורכת דין מקרקעין חן בוארון טרסיוק תסביר מהם אחוזי ההנחה במס רכישה לנכה, מהם תנאי הזכאות לקבלתם, על האפשרות לקבלת פטור ממס רכישה וסוגיות נוספות שחשוב מאוד להכיר כדי לחסוך בהוצאות המיסוי שלכם ברכישת הדירה.

מעוניינים לבדוק האם מגיעה לכם הנחה במס רכישה ומה התהליך למימושה? פנו כעת להתייעצות עם משרד עו"ד חן בוארון טרסיוק.

מהם אחוזי ההנחה במס רכישה לנכה?

ברכישת דירה יחידה, נכה זכאי לפטור מתשלום מס רכישה בגין חלק השווי שנמצא במדרגת התשלום הראשונה. אחוזי ההנחה במס רכישה לנכה, מחושבים כדלקמן:

 • עבור חלק השווי של הדירה עד לסכום של 1,919,155 ש"ח – ניתן פטור ממס הרכישה, בהינתן שעסקת הרכישה בוצעה בין ה- 16 בינואר 2023 עד ל- 15 בינואר 2024.
 • עבור יתרת השווי של הדירה מעל סכום זה ועד לתקרה של 2,500,000 ש"ח – משולם מס רכישה מופחת לנכה בסך 0.5% בלבד משוויו של החלק הנותר.

איך תדעו אם אתם זכאים לקבל הנחה במס רכישה לנכה?

הזכאות לקבלת הנחה במס רכישה לנכה, קיימת עבור קבוצות האוכלוסיה הבאות:

 • מי שהוכרו על ידי הביטוח הלאומי בתור בעלי דרגת אי כושר עבודה קבועה בהיקף של ‎75% ומעלה.
 • מי שקבעו להם בביטוח לאומי נכות רפואית קבועה בדרגה של ‎100%, או לחילופין – נקבעה להם דרגת נכות בהיקף של ‎90% בחישוב משוקלל, בגין נכות מצטברת בחלקי גוף שונים (בכפוף להופעה בפני ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי).
 • מי שהוכרו בביטוח הלאומי כמשותקים, קטועי יד או קטועי רגל, שבשל פגיעתם נקבעו עבורם אחוזי נכות קבועים בהיקף של ‎50% ומעלה (לאחר הופעה בפני ועדה רפואית).

קבוצות אוכלוסיה נוספת שעשויות להיות זכאיות לקבלת הנחה במס רכישה לנכים, הן:

 • עיוורים ולקויי ראייה
 • ילדים עם 100% נכות
 • ניצולי שואה
 • נכי המלחמה בנאצים
 • לנכי עבודה
 • נכי צה"ל
 • נפגעי פעולת איבה
 • נכי תאונות דרכים (שנכותם הוכרה בידי ועדה רפואית בביטוח לאומי)

כדי לדעת מה גובה ההנחה במס רכישה שתוכלו לקבל, תוכלו להסתייע במחשבון מס הרכישה הזמין באתר האינטרנט של רשות המיסים.

האם נכה יכול לקבל פטור ממס רכישה?

כפי שהזכרנו קודם לכן, לנכה ישנה האפשרות לקבלת פטור חלקי מתשלום מס רכישה, בקניית דירה יחידה בשווי של עד 2,500,000 ש"ח (נכון לשנת 2023). הפטור הנ"ל יינתן עד לסכום של 1,919,155 ש"ח מתוך שווי הדירה הכולל. כלומר, עבור החלק משווי הדירה שעד מדרגת המס הראשונה.

עורכת דין מקרקעין מנוסה לשירותכם

מהו תהליך מימוש הזכות להנחה במס רכישה לנכה?

תהליך מימוש הזכות להנחה במס רכישה לנכה, מתחיל בהגשת טופס בקשה לפטור חלקי ממס רכישה (טופס 2793) למשרד מיסוי המקרקעין ביישוב שבתחומו הנכס נמצא או באופן מקוון בעזרתו של עו"ד קניית דירה המייצג את הרוכש.

אל הבקשה יש לצרף את המסמכים הללו:

 1. טופס הצהרה על רכישת הנכס
 2. אישור מטעם המוסד לביטוח לאומי על דרגת אובדן כושר העבודה שנקבעה למבקש (רלוונטי למי שנקבעה לו דרגת אי כושר של 75% ומעלה)
 3. אישורים רפואיים שמעידים על נכותו של המבקש.

ייתכן שקביעת הזכאות להנחה, תהיה כרוכה בפנייה לוועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי במקרים הבאים:

 • בעלי נכות רפואית קבועה בדרגה של ‎100%, או בעלי נכות בדרגה של ‎90% בחישוב מיוחד המתבצע בגין נכויות מצטברות בחלקי גוף שונים.
 • זכאים לקצבת ילד נכה בשיעור של 100%
 • בעלי נכות רפואית קבועה בדרגה של ‎50% ומעלה המוכרים בתור קטועי יד, קטועי רגל או משותקים
 • בעלי נכות מתאונת דרכים בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים

הבקשה לזימון לוועדה הרפואית מוגשת למשרד מיסוי המקרקעין לצד הבקשה למתן ההנחה במס הרכישה. 

מהם אחוזי ההנחה במס רכישה לנכה צה"ל?

הנחה במס רכישה לנכה צה"ל, זהה בגובהה להנחה במס רכישה לנכים מסוגים אחרים, שאותה סקרנו קודם לכן. נכי צה"ל בעלי דרגת נכות קבועה בהיקף של 19%, זכאים לפטור ממס רכישה, עבור חלק השווי של הדירה עד לסכום של 1,919,155 ש"ח, כאשר עבור יתרת השווי של הדירה שמעל הסכום הנ"ל ועד לתקרה בת 2,500,000 ש"ח – תינתן להם זכאות לתשלום מס רכישה מופחת בסך 0.5% בלבד משווי החלק הנותר.

מתי נכים יכולים לבקש החזר על תשלום מס רכישה?

נכים שרכשו דירה בעבר ושילמו מס רכישה, יכולים לבצע בדיקה במערכת של רשות המיסים, לגבי זכאותם להחזר על תשלום המס. במידה והרוכשים שילמו מס רכישה או מס שבח בסכום גבוה מכפי שאמורים היו לפי החוק, תהיה להם אפשרות לדרוש את החזר המס על הסכום העודף, על ידי מילוי פרטיהם במערכת המקוונת. הדבר עשוי להיות רלוונטי במקרה שבו הקלות או פטור חלקי ממס רכישה לא מומשו בעת רכישת הנכס, או במידה ובוצע חישוב מס רכישה בגין דירה נוספת, לפי מדרגות מס רכישה לדירה שניה, אף על פי שלרוכשים היתה זכאות לשלם מס רכישה בהתאם למדרגות מס הרכישה לדירה ראשונה (כפי שקורה אצל משפרי דיור, למשל). 

במידה ואתם סבורים שייתכן ושילמתם מס רכישה עודף, באמצעות המערכת המקוונת של רשות המיסים, אתם יכולים לבדוק האם נזקפה יתרת זכות לזכותכם, ובמידה וכן – להגיש בקשה להחזרי מס רכישה.

האם קיימת הנחה במס רכישה לנכה עבור דירה שניה?

ברכישת דירה שניה, לא תתאפשר קבלת פטור ממס רכישה עבור חלק השווי של הדירה שעד 1,919,155 ש"ח, אלא המיסוי יתבצע החל מהשקל הראשון. עם זאת, שיעור מס הרכישה שהנכה ישלם בגין הדירה השנייה עדיין יהיה מופחת ויעמוד על שיעור של 0.5% משווי הנכס בלבד.

ליווי-משפטי-מקצועי-בקניית-דירה

לסיכום

במסגרת מאמר זה, סקרנו את ההנחה במס רכישה שלה עשוי להיות זכאי מי שהוכר כנכה על ידי המוסד לביטוח לאומי. מימוש הזכות לקבלת הטבת מיסוי זו ברכישת נדל"ן, יכולה לחסוך לרוכשי דירות סכומי כסף משמעותיים מאוד. לכן יש מקום להתייעץ עם עורך דין מקרקעין מומלץ לקראת עסקת הרכישה ולעמוד על זכויותיכם. 

עורכת דין מקרקעין חן בוארון טרסיוק, הינה בעלת משרד עורכי דין מוביל בתחום המקרקעין והנדל"ן המלווה רוכשי דירות בישראל מזה שנים רבות. במסגרת השירות המוצע מטעם משרדנו, אנו מבצעים תכנון מס יסודי ומוקפד לקראת עסקאות רכישה, המאפשר למיוצגינו ליהנות מחיסכון מרשים במיסי מקרקעין ולהפיק תועלת רבה יותר מעסקת הרכישה שלהם. עו"ד בוארון טרסיוק תשמח לערוך תכנון מס מקצועי גם עבורכם ולבחון יחד עמכם את האפשרויות להשגת הנחות בתשלום המסים בעסקת הנדל"ן שלכם.

לייעוץ אישי ובגובה העיניים לגבי הטבות במיסוי מקרקעין לנכים – פנו כעת לתיאום שיחת ייעוץ במשרד עו"ד חן בוארון טרסיוק, בטלפון: 077-2305871.

אהבתם את התוכן? שתפו עם חברים

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
Telegram
לליווי משפטי אישי מעו"ד מקרקעין מנוסה
שלחו לי הודעה בוואטסאפ ואחזור אליכם בהקדם!
הירשמו לניוזלטר שלנו
+ קבלו כל חודש את מגזין הנדל״ן עם החדשות החמות ביותר!

*הרשמה למגזין מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה של משרד עורך דין נדל"ן חן בוארון

תפריט

איתכם לאורך כל הדרך.

ליווי משפטי מקצועי בקניית / מכירת דירה יכול לחסוך הון.

לשאלות ופרטים נוספים, שלחו לי הודעה בוואטסאפ!

עו''ד מקרקעין חן בוארון טרסיוק
בואו נדבר על העסקה שלכם