fbpx

קניית דירה מקבלן על הנייר

דירוג ממוצע 5.0
5/5

קניית דירה מקבלן על הנייר

קניית דירה מקבלן על הנייר

אחת התוצאות של הביקוש הרב לדירות בישראל היא שבמרבית המקרים, קבלנים מוכרים דירות מגורים "על הנייר", עוד בטרם הסתיימה בנייתן ולעיתים קרובות, אפילו עוד בטרם החלה. בשורות הבאות נעסוק בהיבטים שונים של קניית דירה מקבלן על הנייר. האם קניית דירות מקבלן על הנייר היא כדאית? מהם היתרונות ומה החסרונות בעסקה מהסוג הזה? למה חשוב להסתייע בעו"ד מקרקעין לליווי העסקה? להלן התשובות.

קניית דירה מקבלן על הנייר – האם כדאי?

אחד המאפיינים של שוק הנדל"ן בישראל הינו עליית מחירים מתמדת של כלל הנכסים. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בדירות מגורים. כאשר עושים שיקול כלכלי גרידא, קניית דירה מקבלן על הנייר נחשבת על פניו כעסקה משתלמת במיוחד. הקבלן טרם בנה את הנכס, ובמצב הזה המחיר שלו על הנייר הוא נמוך מאוד ביחס למחיר הנכס אחרי שהבנייה שלו תסתיים. בהנחה שלקבלן יש את כל אישורי הבנייה הנדרשים ושאותו קבלן אכן יסיים את הבנייה במועד, ובהנחה שלקבלן הזה יש כל הביטחונות הכספיים האפשריים, עסקה כזאת לכאורה עשויה להיות משתלמת.

יתרונות וחסרונות של רכישת דירה מקבלן על הנייר

בשורות לעיל כבר הוזכרו במובלע יתרונות וחסרונות של קניית דירה מקבלן על הנייר.

להלן תיאור קצר של היתרונות והחסרונות הכרוכים בעסקה:

  1. יתרונות: היתרון הגדול ביותר של קניית דירה מקבלן על הנייר היא המחיר הזול יחסית של הדירה. ככל שיעבור הזמן וככל שבניית הנכס תתקדם, כך המחירים של אותו הנכס יעלו, לעיתים מזומנות אפילו בעשרות אחוזים. יתרון נוסף הוא עצם העובדה שהדירה שתתקבל תהיה חדשה לחלוטין ולא תידרש בה השקעה נוספת מעבר לרכישה.
  2. חסרונות: החיסרון הגדול של קניית דירה מקבלן על הנייר טמון בעובדה שהקבלן עלול להיתקל בקשיים ולהפסיק את בניית הבניין. בנוסף, הוועדה המקומית עלולה לערוך שינויים בתוכניות, כך שהדירה שתימסר לרוכשים לא בהכרח תהיה זהה לדירה שהובטחה להם על הנייר. חיסרון נוסף טמון בזמן הארוך מרגע הרכישה עד הרגע שבו מתקבל האישור לאכלס את הדירה (טופס 4). 

למה חשוב לקחת ליווי של עו"ד מקרקעין מנוסה לקניית דירה מקבלן?

כשקונים דירה, ועל אחת כמה וכמה קניית דירה מקבלן על הנייר, חשוב לקבל ליווי של עורך דין לקניית דירה, שייצג את הקונה בשלושה מישורים שונים:

  • בדיקת העסקה: תפקידו של עורך דין מקרקעין שמלווה קניית דירה מקבלן על הנייר, הוא בראש ובראשונה לוודא שהקבלן שמבצע את המכירה, אכן עומד בכל הדרישות החוקיות. לא אחת קרה שעורך דין המליץ ללקוח שלו לעכב את החתימה על העסקה, עד שהקבלן ישיג אישורים חשובים שטרם נמצאו בידיו במועד החתימה.
  • ליווי פיננסי: עורך דין נדל"ן מוודא כי כספי הרכישה עוברים לחשבון נאמנות, כך שהקבלן יוכל למשוך אותם אך ורק בהתאם להתקדמות הבנייה.
  • ליווי משפטי: עורך דין מקרקעין בודק עבור הקונים שבחוזה המכירה לא נמצאים מוקשים שעלולים לגרום להם להוצאות בלתי צפויות. לדוגמא – מצב שבו הקבלן עלול לחייב את הקונה, לכשיגיע הזמן, בתשלום נוסף עבור הרישום בטאבו.

עם מי ניתן להתייעץ בנושא קניית דירה מקבלן על הנייר?

ככלל, בקניית דירת קבלן על הנייר, ההמלצה היא להסתייע בעו"ד מקרקעין, גם אם לקבלן עצמו יש עורך דין. התשלום לעורך הדין בטל בשישים לעומת גודל הנזקים שהקונה עלול לספוג בהעדר ליווי עו"ד. עו"ד חן בוארון תשמח לספק לכם ייעוץ משפטי ראשוני לפני שאתם נכנסים לעסקה על מנת לבחון את כדאיותה עבורכם. צרו קשר בהקדם!

קונה או מוכר נכס?
קבל עזרה עכשיו
השאירו את הפרטים הבאים וניצור אתכם קשר בהקדם

אז מה היה לנו עד עכשיו?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
עו״ד חן בוארון טרסיוק
קונה או מוכר נכס?
דבר איתנו עוד היום.
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם.
לוגו עו"ד מקרקעין חן בוארון
מייסדת המשרד, בעלת ניסיון עשיר ויכולת מקצועית גבוהה בליווי משפטי בעולמות המקרקעין- נדל"ן והתחדשות העירונית.
לאור ניסיונה המקצועי והידע הנרחב שצברה, עו"ד בוארון מנתחת היטב את המפה הנדל"נית-עסקית ומעניקה פתרונות יצירתיים תוך יושרה מקצועית, אכפתיות, זמינות ויחס אישי לכל לקוח.
מן העיתונות
כתבה על עורכת הדין חן בוארון
כתבה בעיתון השקמה
כתבה בכלכליסט על עו"ד מקרקעין חן בוארון
כתבה מתוך העיתון כלכליסט
כתבה בלוי יצחק על עו"ד נדל"ן חן בוארון
כתבה מתוך לוי יצחק
הצטרפו אלינו בפייסבוק
קבלו במתנה את המדריך
3 הטעויות הקריטיות שעושים רוב רוכשי הדירות ואיך להימנע מהן

*הורדת המדריך מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה

הסכם שיתוף במקרקעין
מאמרים
הסכם שיתוף במקרקעין

חפצים במידע נוסף על הסכם שיתוף במקרקעין וניסוח של הסכם שיתמוך באינטרסים שלכם? פנו להתייעצות משפטית מקצועית עם משרד עורכי דין חן בוארון.

להמשך קריאה »