fbpx
אייקון אתר חן בוארון עו״ד

מה עושים עם דירה בגירושין?

מה עושים עם דירה בגירושין

ההחלטה להתגרש היא החלטה מורכבת, וגם הדרך שמצפה לכם לאחר קבלת ההחלטה לרוב איננה פשוטה. זה נכון בוודאי במקרים בהם ישנם נכסים משותפים, ובפרט דירה שרכשתם יחד. אז מה עושים עם הדירה שנותרה, ואיך תבחרו את הנתיב המדויק עבורכם? הנה האפשרויות שכדאי להכיר.

אפשרות ראשונה: רכישת חלק מהדירה

אם אחד מבני הזוג מעוניין להישאר בדירה, הוא יכול לרכוש את החצי השני וליהנות מבעלות מלאה על הנכס. כדי לעשות את זה נכון חשוב לבצע הערכה מדויקת ומקצועית של שווי הנכס, ולקבוע מה הוא הסכום שיועבר לידי הצד המוכר. בנקודה זו נוסיף ונדגיש כי רכישת חלק מהדירה עשויה לדרוש קבלת משכנתא נוספת (או הגדלת משכנתא קיימת), ובכל מקרה כדאי לבצע מהלך מהסוג הזה בליווי עורך דין מקרקעין מקצועי שיוודא שאתם פועלים חכם ונכון. כך תמנעו חיכוכים ובעיות בעתיד.

אפשרות שניה: מכירת הדירה

במקרים בהם בני הזוג מתקשים להגיע להסכמה באשר לשאלה מי מהם יתגורר בדירה, או כאשר שניהם ממילא אינם מעוניינים באפשרות הזו, מכירת הנכס היא אופציה ריאלית ונפוצה מאוד. נכון, המשמעות היא שתצטרכו לעבוד מול מתווכים ועורכי דין, ואולי אפילו לתכנן שיפוץ קטן שיקפיץ את ערך הנכס. מצד שני, את הפרק הזה בחייכם תוכלו לסיים עם כסף זמין למגורים חדשים, או לצורך השקעה, לבחירתם בלבד.

אפשרות שלישית: השכרת הנכס 

החלופה הזו מתאימה במיוחד למיטיבי לכת, כלומר לזוגות שאמנם בחרו להיפרד ולפרק את התא המשפחתי, אבל יודעים לשתף פעולה ושומרים על יחסים תקינים. אם זה המצב, תוכלו להחליט על השכרת הנכס לצד שלישי, ואת דמי השכירות תחלקו ביניכם. אם זו הדרך בה תבחרו, נוסיף כאן עוד המלצה אחת חשובה: הגדירו באופן ברור את תחומי האחריות שלכם, למשל מי מטפל בתקלות שונות בנכס או מנהל את התקשורת הישירה עם השוכרים.

היחסים תקינים? חתמו על הסכם ממון

זוגות שבוחרים להתגרש לא יכולים להחזיר את הגלגל לאחור, אבל אם אתם נמצאים בשלב מוקדם (וחיובי) בזוגיות שלכם, הנה המלצה שיכולה למנוע את סוגיית הנכס מלכתחילה: הסכם ממון. נכון, כשהכל נפלא נדמה שאין סיבה לחשוב על תרחישים קצת פחות אופטימיים, אבל זה דווקא בדיוק הזמן לעשות את זה. 

עכשיו, כשהכל ורוד, רומנטי ומושלם, תקבלו החלטות טובות יותר, והבחירות שלכם תהיינה יותר הוגנות. עורך דין הסכמי ממון יעזור לכם לעשות את זה נכון, וגם אם נדמה לכם שזה כבר קצת מאוחר בשבילכם, תשמחו לשמוע שאף פעם לא מאוחר מדי.

מתגרשים? אל תוותרו על ייעוץ מקצועי

בין אם חתמתם על הסכם ממון ובין אם לא, ובוודאי אם אתם מתלבטים בין מכירת הדירה המשותפת לאפשרות של השכרתה לצד שלישי, זה הזמן לפנות לייעוץ מקצועי. יועץ פיננסי יעזור לכם להבין את ההשלכות הכלכליות של כל אחת מהחלופות שהצגנו כאן, ואילו עורך דין מומחה ומנוסה יסייע בניסוח ההסכם המשפטי שיגן על הזכויות שלכם.

הבחירה כולה שלכם

אז נכון, קיבלתם החלטה לא פשוטה, ואתם נערכים לתקופה מאתגרת של שינויים והתחלות חדשות. אחת ההחלטות המרכזיות שתצטרכו לקבל קשורה בנכס המשותף שלכם, וכדאי להבין לעומק את כל החלופות כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם. 

אהבתם את התוכן? שתפו עם חברים

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
Telegram
לליווי משפטי אישי מעו"ד מקרקעין מנוסה
שלחו לי הודעה בוואטסאפ ואחזור אליכם בהקדם!
הירשמו לניוזלטר שלנו
+ קבלו כל חודש את מגזין הנדל״ן עם החדשות החמות ביותר!

*הרשמה למגזין מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה של משרד עורך דין נדל"ן חן בוארון

תפריט

איתכם לאורך כל הדרך.

ליווי משפטי מקצועי בקניית / מכירת דירה יכול לחסוך הון.

לשאלות ופרטים נוספים, שלחו לי הודעה בוואטסאפ!

עו''ד מקרקעין חן בוארון טרסיוק
בואו נדבר על העסקה שלכם