fbpx

שחף צלישר מראיין את עו"ד חן בוארון מומחית בנדל"ן והתחדשות עירונית בתוכנית הזמן לנדל"ן

היום בתוכנית הזמן לנדל"ן-  עו"ד חן בוארון היא המרואיינת ולא המראיינת.

המראיין הוא שחף צלישר, יועץ משכנתאות ובעלים של "משכנתא בגובה עיניים".

שחף: חן, מה את הכי אוהבת לעשות במקצוע שלך?

חן: תמיד אמרתי שאם אני לא אוהב את מה שאני עושה, אני אפסיק ואחפש משהו אחר שמרגש אותי ויש לי תשוקה אליו לקום כל בוקר, כי זאת עבודה שהיא מאוד אינטנסיבית ולפעמים אפורה ואתה חייב לאהוב  את מה שאתה עושה.

כשהייתי חיילת, הייתי כאן בתל אביב באזור של הקרייה. היינו בבור באדמה ותמיד כשהיינו עולות לקרקע, אני והחברות שלי מבסיס, הייתי אומרת להן "אתן רואות כאן את בית המשפט? ואת הבניין משרדים המפואר שממול לביתה משפט? יופי! אתן תראו שאני אגיע לפה". ואז כשנה אחרי שהשתחררתי, התחלתי ללמוד משפטים, זה היה בערך לפני עשור, וכשסיימתי וחיפשתי התמחות, שלחתי קו"ח רק למשרד אחד (כולם שולחים להרבה משרדים ועושים הרבה ראיונות). אני הייתי ממוקדת מטרה, בדיוק כמו שאמרתי לחברות שלי, ידעתי שאני אתמחה ואעסוק בנדל"ן, וידעתי לגשת בדיוק למשרד הכי מוביל שיש בתחום.
ובאמת, כך היה. הגעתי לראיון במשרד שמתעסק בנדל"ן מעל 50 שנה, שמייצגים אנשים וחברות מאוד בכירים בתעשייה ובתקשורת הישראלית, ועושים פרויקטים מאוד גדולים בישראל. ולאחר שהתקבלתי, ועשיתי התמחות במשרד, לקחתי הרבה מאוד ידע וכלים שלא הייתי מקבלת בשום מקום אח. ואני יכולה להגיד לך שחף, שגם אחרי מבחני הלשכה , ידעתי בדיוק אני רוצה לעבוד כעו"ד פעילהץ

שחף: ספרי לנו יותר על מקום ההתמחות שלך. מה עשית שם בעיקר?

חן: האמת שנתנו לי לעשות הרבה מאוד דברים שלא נותנים אפילו לעורכי דין צעירים. מדובר בעסקאות מאוד גדולות ומורכבות. וכתיבת התנגדויות וערר לועדה המקומית והמחוזית.  יותר מזה, אני אני יכולה לספר לך שבאו למשרד שלנו לעשות לי ביקורת מלשכת עורכי הדין ורצו לראות מה אני בדיוק עושה שם, והם היו בהלם. לא האמינו שנתנו לי כמתמחה לעשות את זה, חשבו שאני כנראה עילוי אם הבוס שלי נתן לי לעשות כאלה דברים ולעסוק בתיקים כלכך גדולים וחשובים. לי כמובן לא היה למה להשוות, מבחינתי חשבתי שכל המתמחים עובדים ככה. אז מסתבר שלא.

שחף: ואוו חתיכת סיפור . ואחרי מבחני הלשכה?

חן: אחרי המבחנים, הבנתי שאני רוצה להישאר בתחום הנדל"ן כי אני מאוד טובה בזה ויש לי הרבה ידע ורציתי לעבור לעבוד במתחם של הבורסה בר"ג. אז ראיתי הודעת דרושה עו"ד צעירה שפרסם עו"ד מאוד מצליח שבערך חצי מהפרוייקטים של התחדשות עירונית בעיר ר"ג זה פרויקטים שלו, וזה התאים לי בול.

אני חשבתי שהתחדשות עירונית ומקרקעין זה די דומה, ויש לי ניסיון וידע עצוק במקרקעין, אז מה כבר יכול להיות?. אז זהו שלא, התחדשות עירונית זאת התמחות  בפני עצמה. זה כמובן מתבסס על מקרקעין אבל זה ברמה הרבה יותר גבוה ועמוקה. אז עבדתי במשרד כשירה במשך 3 שנים ולמדתי את התחום לעומק, עשיתי 26 פרויקטים של תמ"א 38 שזה הספק מטורף. אני לא מכירה הרבה עורכי דין שיצא להם לעשות כל כך הרבה פרויקטים ב3 שנים.

שחף: למי שלא יודע התחדשות עירונית זה תמ"א 38, פינוי בינוי, תוספת, הריסה, דברים שבעולם הנדל"ן דווקא עורכי הדין שהם הכי חזקים מתעסקים בהם כי זה פרויקטים שדורשים המון בירוקרטיה גם מהצד המשפטי וגם עם אותם דיירים שצריך להסתדר איתם  גם מבחינה בירוקרטית וגם מבחינה חברית. אנחנו עומדים להרוס לכם את הבניין ולהקים בניין חדש ולעיתים זה אנשים מאוד מבוגרים ולא קל להגיע איתם לעמק השווה.

חן: נכון, זה פרויקטים ארוכים, עסקאות מורכבות, זה לא "דירה פה דירה שם", זה בניינים שלמים. אני ליוויתי משפטית בעיקר פרוייקטים תמ"א 38/2 שזה הריסה ובנייה, מה שאנשים טועים וחושבים שזה נקרא "פינוי בינוי". אז לידיעה, פינוי בינוי זה הריסה ובנייה מחדש של שכונה, שדרך אגב גם את זה עשיתי אבל פחות, עשיתי בעיקר הריסה ובנייה של בניין אחד או שניים.

שחף: איפה הפרויקטים הכי גדולים שאת עשית?

חן: בעיקר ברמת גן. אני יכולה להגיד שזה די סיוט ללכת איתי טיול בר"ג כי כל שנייה אני עוצרת ואומרת "זה בניין שאני עשיתי. וגם זה בניין שלי וגם זה"…

זה מדהים בעיני, כי אני מכירה את הפרוייקט על הנייר מה שנקרא, ופתאום אני רואה את הבניינים פיזית, את האנשים שזה הבתים שלהם, רואה את הבניין הישן, את ההריסות ומה בנו במקום, וזה נותן סיפוק אדיר. אני הייתי חלק מהיצירה הזאת.

והרבה פעמים העבודה שלי היא מאחורי הקלעים. ולמרות שהיא מאוד חשובה וקריטית להתקיימות והתקדמות הפרוייקט. ויכולה להחשב כתכנית לחלוטין, כמו גיוס המימון והליווי הבנקאי, הכל מתחיל ונגרם בי כעורכת דין שמלווה את הפרוייקט. אני אתן לך דוגמא,  אם יזם צריך לקבל ליווי פיננסי לפרויקט, אני זאת שצריכה ללכת לטאבו ולרשום לו משכנתאות לכל הדירות, ואם אני לא אעשה את זה- הוא לא יקבל מימון.

זה נשמע פשוט, אבל בפועל, זה לוקח הרבה מאוד זמן, צריך הרבה מאוד ידע וקשרים כדי לזרז תהליכים, וככל שאתה מכיר יותר אנשים, ויותר איך להימנע ולפתור בירוקרטיות, ככה אתה מקדם יותר את הפרויקט וכאן זמן זה כסף. כל חודש שהפרויקט לא מקבל מימון, זה הרבה כסף.

שחף: יפה, אז היום מה את הכי אוהבת לעשות? כעורכת דין לענייני מקרקעין, מה את בעיקר עושה?

חן: היום יש לי משרד עורכי דין. ובמשרד יש 3 מחלקות. יש מחלקה של התחדשות עירונית, ועסקאות מורכבות כמו עסקת קומבינציה. ויש מחלקה של נדלן  להשקעה, ומחלקה של נדלן למגורים ( כמו מכירה, רכישה של דירה, רכישה מקבלן, ושיפור דיור).
בגלל שהרבה שנים הייתי עו"ד של קבלנים ויזמים ואני מכירה את כל השטיקים והטריקים שמאחורי הקלעים הרבה רוכשי דירות מקבלן שוכרים את שירותיי לייצג אותם מול היזמים הגדולים. מי שלא יודע, חוזה של קבלן זה 70 עמודים וכל מילה ופסיק יש לה משמעות ,ומי שלא בא מהתחום ולא מכיר את זה, לא ידע לעזור ולהבין את זה.

שחף: אני אתן כאן דגש מהעולם שלי, מספיק איחור של 8 ימים בקנייה מקבלן זה כבר 12% ריבית שנתית וזה לא מעט כסף על איחור בתשלום . עכשיו אני אשמח שתיתני לנו עוד כמה טיפים ודגשים על רכישה מקבלן, מה צריך לשים לב ומה המטרה של עו"ד בעסקה מהסוג הזה?

חן: יש כמה דגשים. אז נכון, משלמים 5000 שכ"ט לעו"ד של הקבלן כדי שירשום את הדירה בטאבו, אבל הוא לא דואגים לאינטרסים שלכם, לא מייצג אתכם ואפילו אומר לכם שהוא לא מייצג אתכם מפורשות, למעשה הוא מחויב גם להגיד לכם את זה. יש לפעמים חוזים שהם באמת עם מעט מאוד תיקונים, אבל לפעמים אני נתקלת בחוזים שהם מזעזעים, דרקוניים שאני לא יודעת מאיפה להתחיל כי כל סעיף הוא באמת לא הגיוני, לא חוקי ולא צריך להיות עו"ד כדי להבין את זה. יש סעיפים שמבקשים כספים שהיזם אמור לשאת בהוצאות אלה, ולא הקונה.

שחף: כמו לדוגמא?

חן: לדוגמא, חיבור הבניין לתשתיות, זה יכול להיות כמה עשרות אלפי שקלים. וזה משהו שהיזם צריך לשלם ולא הקונה. המינימום שאני יכולה להתגמש במשא ומתן זה שהקונה ישלם על חיבור הדירה שלו ולא של כל הבניין. לפעמים אנשים מתלבטים אם כן או לא לקחת עו"ד, ואז אתה רואה בניין שלם, שבו חלק מהרוכשים לא לקחו עו"ד והם משלמים את עשרות אלפי שקלים האלה ויש את אלו שכן לקחו ומספיק ששינה להם את הסעיף הקטן הזה, זה לבד כבר החזיר את השכ"ט ששילם לעו"ד ועוד כמה עשרות אלפי שקלים.

דבר נוסף, רוב הכסף נמצא באיחורים במסירה, זאת אומרת אתה רואה בחוזה שהיזם מאפשר לעצמו לאחר במסירה כי החוק אומר שאם הוא מאחר אחרי  60 ימים, הוא צריך לשלם לך 150 אחוז ממחיר שכירות הדירה על חודשי האיחור, רטרואקטיבית.

לדוגמא, אם המסירה הייתה אמורה להיות בינואר והיזם הביא לך את הדירה באפריל, עברו 60 ימים מהתאריך המקורי, ובעצם בזמן הזה אתה גר בשכירות, זה עולה לך כסף. אז היזם צריך לפצות אותך. בכמה ב150% דמי שכירות של הדירה החדשה. אם דמי השכירות הם 5,000 ₪ לחודש, אז אני היזם לשלם לך 7,500 ₪ לכל חודש, לכל חודש איחור, אם הוא איחר ב 3 חודשים אז זה 7,500 ₪ כפול 3 חודשים..

בחוזים ,הרבה פעמים יזמים רושמים שאם הוא מאחר ב60 ימים, כלומר 61 אז הוא ישלם לך על יום 1 וזה לא נכון, הוא צריך לשלם רטרואקטיבית מהיום איחור הראשון.

בנוסף, אתה יכול לראות שהם נותנים לעצמם להאריך את תאריך המסירה, אם אתה רוצה לעשות איזה שינוי אז תאריך המסירה ידחה, ככה הם מרוויחים עוד ימים שעליהם הם לא יפצו אותך. ככל שיעבור ה61 יגידו לך שחתמת על שינוי והאיחור זה בגלל זה, ולכן היזם לא חייב לך פיצוי על החודשים שאיחר לך. אז אתה מבין שעל כל סעיף הם מנסים להוסיף עוד תנאים שיאפשרו להם דחייה של מועד המסירה כדי שלא תקבל את הפיצוי על כל יום איחור.

שחף: ואת לא מופתעת כי היית ב"צד השני" של ייצוג יזמים

חן: נכון, גם אני עשיתי את החוזים האלה, כשאני מייצגת את הקבלן אני דואגת לאינטרסים שלו , כשאני מייצגת את הקונה אני דואגת לאינטרסים של הקונה. כמובן שזה משא ומתן, יש דברים שהיזם מאפשר להתגמש במו"מ, ויש דברים שלא. אבל יש דברים שהם דיל ברייקר, אני לא מתפשרת עליהם, ועל זה יכול לקום וליפול עסקה, כמובן שזה תלוי לקוח. בכל מקרה אני משקפת ללקוח את הכל ובסוף הוא מחליט מה לעשות. בממוצע אני חוסכת לקונה 60 אש"ח. אני רואה את זה כל חוזה מחדש.

שחף: לא רק זה אבל בן אדם יכול לישון בשקט בלילה כי ייצגו אותו בעסקה אולי הכי גדולה בחיים שלו

חן: בדיוק. יש אנשים שואים את החוזה ואומרים  לעצמם "יופי, אני אנסה להבין בעצמי ואסתדר", ואחרי זה מגיעים אלי, "חן תעזרי לי, לא הבנתי כלום". ולצערי, יש גם עו"ד שלא מבינים כי מי שלא חי את זה לא מכיר את זה. אני מגיעה מהצד השני כי אני בעצמי כתבתי חוזים כאלה.

שחף: מה שאני גם שם לב, שאנשים שיש להם עו"ד מהחברים שלהם או מהמשפחה, זה לא תמיד עו"ד שעוסקים בנדל"ן. וחושבים בטעות שדוד שלהם, שעוסק בכלל ברשלנות רפואית לדוגמא, יכול לייצג אותם בעסקה הכי גדולה בחיים שלהם. רק בסוך הם מבינים שהוא כנראה לא ידע אפילו לרשום את המשכנתא, לשלוח כתבי התחייבות לצד השני או דברים בסיסים אחרים…

חן: מקרקעין זאת התמחות בפני עצמה ולפעמים גם עו"ד חוטאים ולוקחים על עצמם תיקים והם לא באמת מבינים את המשמעות. אם אתה צריך עכשיו אורתופד, אתה לא תלך לרופא עיניים. ממש ככה, יש את הדקויות. זה לא מספיק שאתה עו"ד, צריך להיות עו"ד נדלן. במיוחד שבנדל"ן, כל טעות זה מיליונים, זה הרבה מאוד כסף.

שחף: אני רוצה לשמוע את הדעה שלך לגבי ייצוג של 2 צדדים בהסכם. מתי זה טוב ומתי זה פחות? זה נוח כי שני הצדדים מקבלים הנחה?

אני באופן גורף, לא מייצגת את שני הצדדים בגלל מלא סיבות ובעיקר כי אני לא יכולה ולא רוצה להיות במקום של ניגוד עניינים. כמה שהחוזה יהיה פייר ונוח לשני הצדדים, עדיין לפעמים עולים דברים ומספיק שהדבר הכי קטן עולה, אז יבוא ויגיד לך "את לטובתו כי אתה גם עו"ד שלו". ואני לא רוצה למצוא את עצמי באמצע .

אולי, אני כן אייצג את שני הצדדים אם זה שכירות (אייצג גם את השוכר וגם את המשכיר) או עסקאות בתוך המשפחה נגיד אחים או אבא ובן, כשאין ניגוד אינטרסים באופן מובהק. זה המקרים הבודדים שכן, אם זה שני צדדים שלא מכירים אחד את השני, אני לא אייצג את שני הצדדים. נכון, אני ארוויח פחות אבל מעדיפה שעו"ד עורך דין יתפרנס וכל אחד יגן על הלקוח שלו.

שחף: אגב, אם הזכרת עסקאות בתוך המשפחה, אני בתור יועץ משכנתאות שעוסק בעסקאות מורכבות וזה חלק מהנישה הזאת, עסקאות בתוך המשפחה צריך קודם לסלק את המשכנתא ולהעביר את הזכויות לצד הקונה, לפני שהוא קיבל שקל אחד בעסקה. ובעסקאות בתוך המשפחה לא תמיד זה קורה.  צריך לעשות את זה בצורה נכונה וגם לייצג את תנאי העסקה בצורה כזאת שיעמוד בתנאים והבנק למשכנתאות ייתן את כספים.

חן: נכון כי זה עובד אחרת מעסקה רגילה.

שחף: אנשים שהם לקרת חתימת הסכם, ראו דירה והתלהבו והמתווך גם היה איתם בדירה ורוצים לחתום על זיכרון דברים.  ההסכם הזה מחייב אותם? זה יכול להכניס אותם לצרות?

חן: האמת היא שעו"ד נדל"ן מאוד לא אוהבים זיכרון דברים , כי אנחנו מבינים את המשמעות המשפטית זה זה. האמת, שלא יודעת למה זה לא נעלם מהעולם. כי בנדל"ן לא עושים זיכרון דברים! לא סתם בנדל"ן עושים עסקה בכתב ולא רק בעל פה כמו בשאר הדברים שאתה יכול לעשות עסקה, להחליט על תנאים ולא חייב שיהיה בכתב. אנשים מנסים להתחכם ואומרים "יאללה בואו נרשום דברים על פיסת נייר, על מפית נלחץ יד וזהו". זה מאוד בעייתי. חוזה כזה, אם הוא עונה להגדרה של חוזה לפי חוק החוזים, אז זה הסכם מחייב לכל דבר ועניין. וזאת בעיה כי מצד אחד זה מחייב ומצד שני לוקה בחסר. מה קורה אם בן אדם לא מסר את הדירה בזמן או לא שילם את הכסף והיהי בהפרה של הסכם? וכמובן יש הצהרות של הקונה ושל המוכר שחייבים להעלות. לא סתם הסכם נדל"ן הוא 8-10 עמודים בממוצע. ולא כי עו"ד אוהבים לקשט דפים. כל סעיף נכתב בדם. לפעמים שואלים אותי על סעיפים מסוימים למה הכנסתי אותם לחוזה- התשובה היא כי נתקלתי וראיתי הרבה מקרים שקרו. לדוגמא, שפירקו ברזים מהבית, ראיתי דירה שנמכרה לכמה אנשים בו זמנית, אנשים שהצהירו על דברים שלא היו נכונים, הצהירו שאין רטיבויות ופתאום כל הדירה רטיבות ועובש, או שנתקלתי באדם שבסוף לא קיבל משכנתא  אז הוא לא יכול לקנות. וזה בדיוק מהדברים שצריך להכניס לחוזה, שנדע מה עושים במקרים האלה.

אנשים שבאים לבחור קבלן לא תמיד יודעים על מה לשים דגש ואיך לבחור את איש מקצוע שאכן יעניק להם את המענה המקצועי הנכון. אז כאן חשוב להיות מודעים לכך שלא כל מי שמוכשר לדבר יכול לקום בוקר בהיר ולהודיע שהוא קבלן. 

כי קבלן הוא לא רק אדם עם כישורים. כדי להיות קבלן אמור איש המקצוע להוכיח יכולות ולקבל הכרה כאשר רק לאחר מכן הוא אכן יהיה רשאי להירשם בפנקס הקבלנים.

כדי להירשם בפנקס הקבלנים יש להגיש בקשה לרשם הקבלנים כאשר הוא יבדוק את עברו המקצועי של הקבלן לצד היקפי העבודות אותם הוא מסוגל לבצע כאשר בהתאם לכך הוא יקבל את הסיווג שלו כקבלן רשום.כל לקוח שמחפש קבלן, צריך לוודא קודם כי הוא פונה אל קבלן רשום. רק כך הוא יוכל להיות רגוע ובטוח כי יקבל את המענה המקצועי הנכון ביותר עבורו.

שחף: זה קורה עכשיו מלא בקורונה, מגיעים אלי אנשים בחל"ת ולא מקבלים כסף ואין להם ערבים. ואם כבר מדברים על זיכרון דברים, אני רואה לא מעט חוזים של דברים חד צדדיים נגיד שאם אנו באמצע שיפוצים  אז על מי זה נופל, על הקונה או על המוכר.

חן: לפעמים יש חבויות, היטלי השבחה, היטלי פיתוח, כל דבר על מי זה יהיה, על המוכר או על הקונה, אין כאן הפתעות, הכל צריך להיות כתוב וברור. בנוסף היום, אנו שמים גם סעיפי קורונה.

שחף: הערת אזהרה – מה התפקיד שלה בעשיית עסקה ספציפית?

הערת אזהרה כשמה כן היא, נגיד דוגמא קלאסית, אני מכרתי לך את הדירה שלי אז בתמורה לכסף הראשוני ששילמת לי נגיד 10% אני רושמת בגינם הערת אזהרה. מה היא אומרת? אני רושמת אותה בטאבו, נגיד שאני נוכלת ואני רוצה למכור את הדירה לעוד מישהו, אז איך הוא ידע שהדירה נמכרה כבר לשחף לפני? הוא הולך לטאבו, מוציא נסח (אגרה של 15 ₪ )  והוא רואה אזהרה שהדירה הזאת כבר נמכרה לשחף. זה בא להזהיר שכבר נעשה כאן פעולה. זה סוג אחד של הערת אזהרה. יש גם הערות על הימנעות מעשיית עסקה או הערה של בית משפט. יש הערות של פקיד שומה, של הוצאה לפועל, עיקולים.

שחף: מה זה מס שבח?

חן: מס שבח זה מס שחל על המוכר, על השבח שהוא עשה. לדוגמא, אם הוא קנה את הדירה במיליון ₪  ומכר אותה אחרי זה בשני מיליון ₪ , אז יש לו כאן שבח של מיליון ₪ ועליו הוא צריך לשלם מס בגובה של 25 אחוז. יש מקרים בהם מדובר ב"דירה מזכה" ואז יש פטור ממס שבח (אם זאת דירה יחידה שהחזקת בה 18 חודשים, יש כל מיני סעיפים שמגדירים באילו מקרים ניתן לקבל פטור)

ויש דברים שאנו יכולים לנכות. נגיד זאת דירה שנייה, וכביכול אתה לא זכאי לקבל פטור, אז מתוך ה250 אש"ח, אנו מתחילים לנכות את ההוצאות: שילמת למתווך 2%  + מעמ, לעו"ד, מנכים את כל ההוצאות. ואז במקום 250 אש"ח שאתה אמור לשלם, אז מקצצים 100 אש"ח ותשלם רק 150 אש"ח.

שחך: וזה באחריות עו"ד  לעזור בדבר הזה?

חן: כן אנחנו עושים את זה. גם את תכנון המס וגם את הדיווח למיסוי מקרקעין . מדובר בדיווח מאוד חשוב יש עליו אחריות משפטית מאוד כבדה. רוב הרשלנות של עו"ד זה על הנושאים האלה של מיסוי מקרקעין. בגלל זה אני אף פעם לא נותנת ייעוץ על רגל אחד, בטלפון.  כי אנשים לא נותנים מידע וזה מאוד חשוב.

בגלל זה אני עושה פגישת יעוץ מסודרת כדי לברר ולבדוק את הדברים לעומק, כי לפעמים אתה לא מקבל את כל המידע כדי לדעת אם מגיע, או לא מגיע פטור או הטבת מס ועוד דברים אחרים. היו מקרים שבהם אנשים היו בטוחים שהם צריכים לשלם מס שבח וזה השפיע על ההחלטה שלהם אם למכור או לא את הדירה

שחף: אני מכיר עסקה שהעבירו מבן לאבא לבן ואחרי זה רצו למכור והייתה בעיה למכור אחרי שנה וחצי שנתיים.  יש תת סעיף שצריך להחזיק בדירה 3-4 שנים. ולא הייתי יודע את זה בלי עו"ד וגם אחרי 6 שנים שאני עוסק בנדל"ן  לא היה לי מושג על דבר הזה.

חן: אנשים לא יודעים ש:תקופת צינון" שבה אתה לא יכול למכור את הדירה בפטור היא  3 שנים אם אתה גר בדירה, אם לא אז  היא 4 שנים. ועוד דבר, כשמדובר במס רכישה לאדם נכה, הנכה צריך לגור בה בעצמו. צריך לקחת את כל הדברים בחשבון ולעשות תכנון מס נכון.

שחף: מה לגבי מס רכישה? יש לנו הפתעה בנושא הזה מהחודשים האחרונים?

חן: קודם כל מס רכישה ירד מ8% ל5%. גם כאן הרבה פעמים אנשים זכאים לפטור, יש מדרגות מס אם מדובר בדירה יחידה או אם יש לך רק שליש דירה ואתה קונה עוד דירה אז עדיין יחשב לדירה יחידה. הרבה אנשים לא יודעים את זה. או הרבה אנשים חושבים הפוך. יש להם דירה, אני אקנה שליש דירה אני אהיה זכאי לפטור. ממש לא, זה לא מה שאומר החוק. תתפלא כמה אנשים נופלים בזה וזה אגיע לבית משפט.

שחף: אני מכיר את זה מקרוב, אם יש  3 משקיעים שכל הזמן עושים עסקאות כאלה יש הרבה הנחות שהם מקבלים

חן: צריך להיזהר עם זה. כי אם זה עסק אז זה מיסים אחרים. הדבר הזה נועד לרוכשים פרטיים ולא כעסק. תחשוב שזה כמו קבלן שזה העיסוק שלך, צריך להצהיר אם זה עסקי או לא עסקי. יש גם מדרגות, על זכויות בנייה אין פטור, זאת אומרת שעל הדירה אתה יכול לקבל פטור אבל אם יש זכויות בנייה נוספות אז עליהם כן משלמים מס.

שחף: יש גם ערים שיש בהן מן מדיניות להיטלי השבחה של נגיד כל מי שגר מעל קומה מסוימת יש עליו היטל השבחה.

חן:  בקומה האחרונה סביר להניח שיש לך עוד זכויות בנייה על הגג וגם אם לא בנית, ברגע המימוש (או ברגע הבנייה או ברגע המכירה) אתה משלם היטל השבחה על הזכויות האלה.

לפעמים זה יכול להיות היטלי השבחה של מיליונים. ולא תמיד לקחת את זה בחשבון כשהתכוונת למכור את הדירה. אז קרה שגם אין לך דירה וגם הפסדת מלא כסף למיסים.

לצערי זה קורה המון בגלל שאנשים לא לקחו יעוץ נכון מישהו שילווה אותם בעסקה הכי חשובה של החיים שלהם. זה נשמע סיסמאות אני יודעת, אבל זה ככה. ושאלת אותי בהתחלה מה חשוב לי אז חשוב לי ללוות אנשים מהצעד הראשון לאורך כל הדרך, לא רק חוזה.

אני לא עוברת רק על חוזה, יש את הבדיקות המקדמיות, אחרי זה יש חוזה, , את הערות האזהרה עד שמעבירים את הזכויות הדירה על שם הקונה, מדווחים על העסקה למיסוי מקרקעין. וזה בעצם כל השלבים. בסוף כשמישהו עושה עסקה של שני מיליון שקל ואומר לי שהוא היה שקט והצליח, זה נותן לי סיפוק אדיר.

שחף: לגמרי, תמיד להעדיף את האיכות על המחיר

חן: תראה, מחיר זה גם פרמטר אני לא אגיד לך שלא, אבל הוא לא הפרמטר היחיד. כשאתם בוחרים בעל מקצוע, כל בעל מקצוע, אם זה יעוץ משכנתאות, או שיפוצניק, לא משנה מי, מישהו שמוכר את הידע שלו ואת הניסיון אז תראו באמת מעבר לכסף.

חשוב לבחור בבעלי מקצוע שיש להם ניסיון, לראות הלקוחות שלהם אומרים עליהם. מי שבאמת טוב בתחומו, אתה נכנס לדף העסקי שלו או לאתר, ואתה כבר רואה את הכל, לא צריך להתאמץ הרבה, תראה את ההמלצות, ביקורות, עדויות ותתרשם.

עו"ד מקרקעין חן בוארון
עו״ד מקרקעין חן בוארון טרסיוק קאבר
סרטונים נוספים
קבלו במתנה את המדריך
3 הטעויות הקריטיות שעושים רוב רוכשי הדירות ואיך להימנע מהן

*הורדת המדריך מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה