fbpx

עורך דין צוואה

דירוג ממוצע 5.0
5/5

במהלך כל חיינו, אנו עובדים, חוסכים וצוברים נכסים וכסף רב, אולם איננו יכולים לקחת את ההון שצברנו איתנו לעולם הבא.

הרכוש שלנו, שחסכנו "שקל לשקל", יעבור ליורשים שלנו על פי דין (בהתאם לחוק הירושה), או בהתאם לצוואה שנשאיר ונצווה אחרינו.

מהי צוואה? צוואה היא מסמך משפטי, ובו אדם מצווה ומביע את רצונו, וקובע איך יתחלק רכושו והונו לאחר פטירתו .(להלן: "המוריש"/ "המצווה"). על מנת לערוך את המסמך החשוב הזה בצורה הטובה ביותר, אנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין צוואות וירושות, המתמחה ובקיא בתחום, ויחד אתכם עורך הדין יערוך צוואה המתאימה ביותר עבורכם, שכן לכל אחד מאיתנו יש רצונות שונים, ולכן לכל אחד מתאימה צוואה שונה ומותאמת באופן אישי.

ארבעת סוגי צוואות על פי חוק הירושה:

צוואה בכתב יד– בכדי שצוואה זו תקבל תוקף חוקי, עליה לכלול שלושה מרכיבים עקרוניים: להיכתב בכתב ידו של המוריש (לא ע"י אדם אחר, ולא מודפסת), לחתם בכתב ידו של המוריש, וחייבת לכלול תאריך. בסוג צוואה בניגוד ל"צוואה" בעדים", אין צורך בנוכחות של עדים. צוואה מסוג זה מבטאת את רצונו של המוריש באופן מדויק, אולם מאחר והיא נערכת ונכתבת ללא יעוץ משפטי של עורך דין צוואות וירושות אנו נתקלים בקשיים לממש את הצוואה, וה החיסרון העיקרי של צוואה מסוג זה.

צוואה בעדים- צוואה זו יכולה להיות בכתב או מודפסת (לרוב מודפסת), נחתמת בכתב ידו של המוריש, בצירוף חתימות של שני עדים שלהם אין כלל זיקה לצוואה. העדים צריכים להיות מעל גיל 18, וכשירים משפטית. תפקידם של העדים הוא לאשר בחתימתם כי הצוואה נחתמה ע"י המוריש בפניהם וכי זה אכן היה רצונו. גם בצוואה זו, מאוד חשוב לכתוב תאריך שכן הצוואה המאוחרת יותר היא התקפה, וכל צוואה שנכתבה ונחתמה קודם- בטלה. סוג צוואה זה הינו הנפוץ ביותר שכן עורך דין צוואות וירושות בדר"כ בוחר לערוך צוואה מסוג זה.

צוואה בפני רשות– צוואה זו נערכת בפני דורם של ה"רשות". רשות = שופט / נוטריון / רשם בית משפט / רשם הירושות / חבר בית דין דתי. על מנת שלצוואה מסוג זה יהיה תוקף חוקי, עליה להיעשות באופן אישי ע"י המוריש המצווה בפני הרשות. הרשות רושמת את דברי המוריש, ומקריאה את דבריו בפניו. לאחר שהמוריש מאשר את הצוואה, הרשות חומת עליה ובכך מעניקה לה תוקף חוקי.

צוואה בעל פה– צוואה זו יכולה להיעשות אך ורק ע"י אדם העומד בפני המוות "שכיב מרע", או אדם הרואה עצמו כך, בנסיבות המצדיקות זאת . צוואה מסוג זה תעשה ע"י אמירת דברי הצוואה בעל פה,בפני שני עדים אשר ירשמו את הדברים ויפקידו את "הצוואה" בפני הרשם לענייני ירושה. חשוב לדעת כי צוואה מסוג זה מתבטלת בתום 30 יום במידה והמצווה לא נפטר.

איך ממשים את הצוואה?

לאחר פטירת המוריש, על היורשים להגיש לרשם הירושה בקשה לקבלת צו קיום צוואה. בשלב זה רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין צוואות וירושות. משרדנו, חן בוארון- משרד עורכי דין, עוסק בדיני הצוואות והירושות, וילווה אתכם בהליך מורכב זה במקצועיות ורגישות רבה.

  • המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואינו מהווה כיעוץ ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי.
  • אין להעתיק ו/או להפיץ מאמר זה במלואו או בחלקו.
אז מה היה לנו עד עכשיו?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
עוד מאמרים בנושא
מדד תשומות הבניה
מקרקעין ונדל״ן
מדד תשומות הבניה

כל מה שרציתם לדעת על מדד תשומות הבניה למגורים וחששתם לשאול מדד תשומות הבניה למגורים מהווה שקלול של התנודות בעלויות הבנייה של דירות מגורים, הנגרמות

קרא עוד »
עו"ד מקרקעין חן בוארון
קונה או מוכר נכס?
לפגישת ייעוץ צרו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם לפרטים מלאים.
לוגו עו"ד מקרקעין חן בוארון
מייסדת המשרד, בעלת ניסיון עשיר ויכולת מקצועית גבוהה בליווי משפטי בעולמות המקרקעין- נדל"ן והתחדשות העירונית.
לאור ניסיונה המקצועי והידע הנרחב שצברה, עו"ד בוארון מנתחת היטב את המפה הנדל"נית-עסקית ומעניקה פתרונות יצירתיים תוך יושרה מקצועית, אכפתיות, זמינות ויחס אישי לכל לקוח.
מן העיתונות
כתבה על עורכת הדין חן בוארון
כתבה בעיתון השקמה
כתבה בכלכליסט על עו"ד מקרקעין חן בוארון
כתבה מתוך העיתון כלכליסט
כתבה בלוי יצחק על עו"ד נדל"ן חן בוארון
כתבה מתוך לוי יצחק
קבלו במתנה את המדריך
3 הטעויות הקריטיות שעושים רוב רוכשי הדירות ואיך להימנע מהן

*הורדת המדריך מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה