fbpx
תל אביב, IL
יונ 14, 2024
temperature icon 33°C
שמיים בהירים
Humidity Humidity: 46 %
Pressure Pressure: 1008 mb
Wind Wind: 10 mph
Wind Gust Wind Gust: 0 mph
Clouds Clouds: 0%
Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 4:34 am
Sunset Sunset: 6:48 pm

רוכשים דירה מקבלן? הליווי החשוב שיציל אתכם מליפול בפח

רכישת דירה מקבלן יכולה להיות מרתיעה ומלהיבה כאחד, היא כרוכה בהשקעה כספית גדולה וקבלת החלטות גורליות. בעוד שרבים רואים ברכישה ישירות מהקבלן יתרון משמעותי בדמות האפשרות לבחור ולתכנן את דירת החלומות, חשוב  לזכור כי מדובר בתהליך מורכב שטמון בחובו סיכון לא מבוטל.

יתרונות ליווי משפטי בתהליך קניית דירה מקבלן:
כאשר רוכשים דירה מקבלן, עירוב מומחה מקרקעין יכול לספק יתרונות רבים. בראש ובראשונה, הוא מביא עמו ידע ומומחיות משפטית נרחבת, ומבטיח כי האינטרסים של הרוכש מוגנים לאורך כל העסקה. בנוסף, יכול לספק הדרכה וייעוץ יקר ערך, לעזור לקונה לנווט בתהליכים משפטיים מורכבים ולהבין את מורכבות החוזה. יתרה מזאת, צירוף עורך דין מספק תחושת ביטחון ושקט נפשי, בעצם הידיעה שיש מישהו מקצועי אשר דואג לטובת הקונה.

צפו בקטע מתוכנית חשבון פתוח בו מתארחת עורכת הדין חן בוארון – טרסיוק, מומחית בתחום עסקאות נדל"ן ומספקת טיפים חשובים, מומלץ לצפייה למי שנמצא בתהליך קניית דירת קבלן.

מה חשוב לבדוק לפני חתימת החוזה?
כדי להבטיח עסקה מוצלחת ומוגנת, חשוב לבצע בדיקות מקיפות ולקבל החלטות מושכלות. לפני שאתם חותמים חוזה רכישת דירת החלומות שלכם, ודאו שאתם לא עושים "קפיצת ראש" למים עמוקים! בדקו הנקודות הבאות:

 • הקבלן והיזם: ודאו שמדובר בחברה בעלת ניסיון ומוניטין מוכח בתחום הבנייה. חשוב לבדוק מה המצב הפיננסי, וכן ההיסטוריה של החברה בפרויקטים אחרים.
 • הפרויקט: ודאו שהפרויקט אושר ע"י הרשויות הרלוונטיות, וכי קיימים כל ההיתרים הנדרשים. בדקו תוכניות הבניין, לרבות מיקום הדירה, גודלה, המפרט הטכני והנוף.
 • חתימת חוזה: שימו לב לפרטים חשובים כמו לוחות זמנים, תנאי תשלום, אחריות לליקויים, אפשרויות ביטול ועוד. עורך הדין יבדוק בקפידה סעיפי חוזה המכר, וידאג להגן על זכויותיכם באופן מלא.
 • מימון: ודאו שאתם מודעים לכל אפשרויות המימון העומדות לרשותכם, וכי אתם בוחרים באפשרות המתאימה ביותר לצרכים שלכם.
 • ביטוח: ודאו שיש לכם ביטוח מתאים לכל מקרה, לרבות ביטוח נכס, ביטוח חיים וביטוח משכנתא.

חשוב להדגיש כי מעורבות עורך דין מנוסה מתחום המקרקעין כבר בשלב הזמנת הדירה חיוני להבטחת עסקה מוצלחת ושמירה על זכויותיכם. עו"ד יוכל לבצע בדיקות מקדימות הנדרשות לקבלן וליזם, לוודא שהחוזה מתאים לצרכים שלכם ושומר על האינטרסים שלכם, ובנוסף לייצג אתכם לאורך תהליך הרכישה, החל מחתימת החוזה ועד לקבלת המפתח.

בחירת מסלול רכישה:
אחת ההחלטות החשובות ביותר שיש לשקול היא בחירת מסלול רכישה נכון. קיימים מגוון מסלולי רכישה שונים, לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו, ולכן חשוב לבחור במסלול המתאים ביותר לצרכים ולמטרות האישיות שלכם.
ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת מסלול רכישה.

יש לבחון המצב הכלכלי האישי ואת יכולתכם לעמוד בתשלומים החודשיים לאורך זמן. בנוסף גובה ההון העצמי משפיע על אפשרויות המימון ועל תנאי הרכישה.

שימו לב – חלק ממסלולי הרכישה מאפשרים לכם לקבל את הדירה מיד עם חתימת החוזה, בעוד שאחרים דורשים המתנה עד לסיום הבנייה. למשקיעים או לאנשים שלא מוגבלים בזמן קיימים מסלולי רכישה ברמת סיכון גבוהה יותר, אך גם עם פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר.

טיפ זהב :אל תתפתו לחתום על חוזה רכישה לפני שהבנתם היטב מהן כל האפשרויות העומדות בפניכם.

תיקון 9 לחוק המכר (דירות): האם משהו השתנה?
תיקון 9 לחוק המכר (דירות), שנכנס לתוקף ביולי 2022, עושה שינויים משמעותיים בהיבטים המשפטיים ברכישת דירה מהקבלן . התיקון מתייחס לנקודות המרכזיות הבאות:

פיצוי בגין איחור במסירה

 • הפטור שקיים לקבלנים מתשלום פיצוי בגין איחור במסירה צומצם משמעותית. כעת, יזכה רוכש בפיצוי גם במקרים רבים שבהם בעבר לא היה זכאי לכך.
 • תקופת הגרייס, במהלכה אין הקבלן מחויב בפיצוי בגין איחור, צומצמה לחודש ימים בלבד.

גובה הפיצוי: שיטת חישוב הפיצוי בגין איחור שונתה. כעת, זכאי רוכש לפיצוי חודשי בשיעור עד 150% משכר דירה, בהתאם לתקופת האיחור.

הגבלת הצמדת מחירי הדירות למדד תשומות הבנייה

 • ניתן להצמיד לכל תשלום עד 50% בלבד, ובלבד שלא יוצמדו 20% הראשונים מסכום התמורה.
 • במקרה של איחור במסירה, לא תחושב הצמדה החל ממועד זה.

חישוב הפיצוי לאחר התיקון

 • עד חודש: אין פיצוי
 • חודש עד 4 חודשים: 100% משכר דירה
 • 4 עד 10 חודשים: 125% משכר דירה
 • מעל 10 חודשים: 150% משכר דירה.

תיקון 9 לחוק המכר משנה משמעותית את יחסי הכוחות בין רוכשים ליזמים. הבנת התיקון חשובה לכל הצדדים המעורבים בעסקת רכישת דירה מקבלן, על מנת להבטיח עסקה הוגנת ומימוש זכויותיהם.

טופס הזמנת דירה: החוזה הראשון שלכם בדרך לנכס החדש:
זהו המסמך הראשון שתחתמו עליו במסגרת רכישת הדירה, למרות שמדובר במסמך קצר יחסית, הוא בעל חשיבות רבה, שכן הוא מחייב אתכם לתשלום מקדמה וקובע מהם התנאים הראשוניים של העסקה.

לפני שאתם חותמים טופס הזמנת דירה, חשוב לוודא שכל הפרטים המופיעים בו מובנים, ושהם תואמים את הציפיות שלכם.

שימו לב במיוחד לפרטים הבאים:

 • פרטי הדירה: בדקו שהפרטים לגבי מיקום הדירה, גודלה, מספר החדרים, כיווני אוויר, המפרט הטכני וכדומה, רשומים בצורה מדויקת בטופס ותואמים המידע שקיבלתם מהקבלן או ממשרד השיווק.
 • מחיר הדירה ותנאי התשלום: ודאו שמחיר הדירה המופיע בטופס תואם את המחיר שהוסכם עליו בעל פה מול נציג המכירות. שימו לב האם המחיר כולל מע"מ, האם צמוד למדד, ומהם תנאי התשלום.
 • ביטול העסקה: מהם תנאי ביטול העסקה ומה העלויות הכרוכות בכך.
 • שינויים בחוזה: האם ניתן לבצע שינויים בחוזה לאחר חתימת טופס הזמנת הדירה? ומה העלויות השינוי שתצטרכו לשלם במקרה שתרצו לשנות חלק מההזמנה

טיפ זהב  אל תתביישו לשאול שאלות!
נציגי המכירות מחויבים לספק לכם את המידע הרלוונטי בנוגע לדירה ולעסקה.

כיצד ניתן למזער סיכונים בעת רכישת הדירה:
בעת חתימת חוזה רכישה לדירת קבלן, חשוב להגן על זכויותיכם וכספיכם. לשם כך, כדאי להתייעץ עם עורך דין מקרקעין. הם יכולים לעזור לך להבין את התהליך המשפטי, לסקור מסמכים חשובים ולספק תמיכה בכל בעיה משפטית שעלולה להתעורר. טעות קטנה בתהליך זה עלולה לגרום לעיכובים ארוכים או למחלוקות משפטיות. שכירת עורך דין מומחה מקרקעין יכולה לעזור לזהות סיכונים פוטנציאליים ולמנוע בעיות משפטיות או פיננסיות.

רכישת דירה מקבלן אינה עניין של מה בכך. אל תתפתה לחסוך בעלויות עורך דין ותסתכן בפגיעה משמעותית בזכויותיך ובהשקעתך. הנה כמה דוגמאות לסיכונים שעורך דין יכול לעזור לכם לזהות ולמנוע:

 • אי התאמות בחוזה הרכישה: עו"ד יבדוק בקפידה חוזה הרכישה ויוודא שהוא מגן על זכויותיכם, יבחן סעיפים כמו מועדי תשלום, תנאי ביטול, אחריות הקבלן על ליקויים, מועד מסירה ועוד.
 • אי עמידה בתקנות בנייה: יוודא שהדירה נבנית בהתאם לתקני הבנייה ושהקבלן מחזיק בכל האישורים הדרושים.
 • עיכובים במסירה: במקרה עיכוב במסירה, עורך דין ידע כיצד לפעול כדי לקבל פיצויים מהקבלן.
 • ליקויים בדירה: מייצג אתכם מול הקבלן במקרה של ליקויים בדירה ומוודא שתקבלו תיקון מלא. לדוגמה, ייתכן שהקבלן יתעלם מתביעותיכם לתיקון, או ינסה לתקן ליקויים בצורה רשלנית. רק עורך דין מנוסה ידע כיצד לנהל משא ומתן עם הקבלן ולדאוג שתקבלו מה שמגיע לכם.
ליווי לרכישת דירה מקבלן
עו״ד חן בוארון

האם אתם זקוקים לייצוג משפטי בעת הרכישה?
חשוב להיעזר בשירותי עו"ד מומחה חוזים ומקרקעין אשר יכול לבצע בדיקות מקדמיות, בדיקת מוניטין הקבלן ואף לוודא כי יש לו היסטוריה של השלמת פרויקטים איכותיים בזמן. זה ימנע בעיות פוטנציאליות כגון עיכובים, עבודה לא תקנית או אפילו חס וחלילה הונאה.

עורך דין מציע מומחיות וידע המאפשרים עסקה חלקה ובטוחה. בחינת החוזה היא אחד מתחומי האחריות העיקריים שלו, אשר מסייעת לזהות סיכונים פוטנציאליים ומאפשרת לו לנהל משא ומתן בשם הקונה. התקשרות עם עורך דין יכולה לעזור לרוכשי דירות להפחית סיכונים ולהגן על האינטרסים שלהם.

משא ומתן ברכישת דירת קבלן זהו צעד קריטי להבטחת תנאים נוחים, תהליך מורכב אך חשוב. עורך דין מנוסה ומקצועי יכול לסייע לך רבות במשא ומתן ואף יוודא שתשיג את הדירה שתמיד רצית תוך שמירת זכויותיך והאינטרסים שלך.

עם עורך דין לצידכם, תוכלו להיות בראש שקט בידיעה שזכויותיכם נשמרות לאורך כל תהליך המשא ומתן. הידע והניסיון שלהם יעניקו לך הביטחון לקבלת הסכם הוגן ומועיל.

שיתוף מאמר

חיפוש

עקבו אחרינו ברשתות

כתבות ממולצות

מעונינים לקבל את כל החדשות החמות והעדכונים בעולם הנדל״ן ישירות אליכם?

השאירו פרטים וקבלו את כל העדכונים הנדל״ן עם החדשות החמות ביותר אליכם לנייד!

*הרשמה למגזין מהווה אישור להצטרף לרשימת התפוצה של משרד עורך דין נדל"ן חן בוארון

כתבות ממולצות

תפריט

איתכם לאורך כל הדרך.

ליווי משפטי מקצועי בקניית / מכירת דירה יכול לחסוך הון.

לשאלות ופרטים נוספים, שלחו לי הודעה בוואטסאפ!

עו''ד מקרקעין חן בוארון טרסיוק
בואו נדבר על העסקה שלכם